Site Ekle - Reklam  Site Hakkında  E-Posta Grubu


 Ana Sayfa > Haberler > 2003'ün önemli bilimsel buluşları

2003'ün Önemli Bilimsel Buluşları 

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com 

 
Haberler

Projeler

Kariyer

Şantiye

Fiyatlar

Faydalı bağlantılar

Testler

Bilgisayar programları

Kütüphane

Bir fincan kahve

Ajandanız

Akademik Çalışmalar

E-Posta grubumuz

 


Science dergisi Genel Yayın Yönetmeni Don Kennedy küresel ısınmanın artık “inkar edilemeyecek” boyutlara geldiğini belirterek konu ile ilgili her tür araştırmanın dikkat çektiğini vurguladı. Bilimsel Top 10 listesi Science dergisi yayın kurulu ile bilim adamlarından oluşan bir jüri tarafından belirleniyor.
       
EVRENİN SIRRI: KARA ENERJİ


       Top 10 listesinin birincisi kara enerji ile ilgili olarak Kennedy, söz konusu araştırmanın yıllardır bilim adamlarını meşgul eden evrenin sırlarına ilişkin bir “bilinmeyen”e ışık tutuğuna işaret etti. Kara enerji kuramına göre, evrenin yüzde 73’ü kara enerji dene bir madde ile “dolu”, evrenin yüzde 23’ü kara madde ile “dolu” iken, normal maddeler evrenin sadece yüzde 4’ünü kaplıyor. Çalışmalar ayrıca, evrenin yaşının, ancak bir kaç onbin yıllık oynama payı ile, ortalama olarak 13.7 milyar yıl olduğunu saptadı; daha önce evrenin yaşının 12 ile 15 milyar yıl arasında olduğu tahmin ediliyordu.
       
KARA ENERJİNİN “VARLIĞI”


       Şubat ayında Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (Wmap) uydusu, kozmik dalga radyasyonlarından (400 bin yıldan genç oluşumlar) şimdiye dek elde edilen en detaylı fotoğrafını çekmişti. Temmuz ayında Sloan Digital Sky Survey (SDSS)’den astronomlar kendi galaksi haritaları ile Wmap’ten kozmik dalga datalarını üstüste koyarak, evrende kara enerjinin varlığını araştırmışlardı. Buna göre, bu iki haritanın tutarlı bir şekilde oturması için, kara enerjinin mutlaka “var” olması gerekmekteydi.

 

ÇELİŞKİLİ BULGULAR


       Daha sonra, bir grup astronom European Space Agency’s (ESA) XMM-Newton uydusundan gelen bulgular ile değerlendirildiğinde, kara enerji kuramının şüphe uyandırdığını iddia ettiler. Bu bilim adamları 8 uzak galaksiden yayılan x-ışınlarının nicelik ve enerji ölçümlerini yaptılar, buna göre evrende maddenin yoğunluğu sanıldığından da yüksek olabilir, ki bu çıkarım da, Observatoire Midi-Pyrenees’den Dr. Alain Blanchard göre, kara enerjinin evrenin yüzde 70’ini kapladığı savıyla çelişiyordu, zira bu sayının daha düşük olduğu düşünülebilirdi.
       
ÇELİŞKİNİN BİLİMSEL DEĞERİ
       Evrendeki kara enerjinin “var”lığı sorusu bilim adamlarını bir süre daha düşündürecek, kimi zaman çelişkili sonuçlar çıksa da, bu kavramın araştırılması dahi insanın evreni kavrayışındaki bilimsel gayreti açısından son derece değerli.


       Science dergisinin belirlediği 2003 yılının en önemli bilimsel buluşları:


       1. Evrendeki kara enerji üzerine yapılan araştırmalar.
       2. Şizofreni, depresyon gibi hastalıklara yol açan gen bulundu.
       3. Küresel ısınmanın doğal bitki örtüsü ve hayvan davranışları üzerindeki olumsuz etkileri tespit edildi.
       4. RNA (ribonucleic acids)’lerin hücreler üzerindeki etkileri. Daha önce RNA’nın sadece, hücre içinde aminoasitlerin oluşturulmasında DNA’nın emirlerini taşıyıcı rolü olduğu düşünülüyordu.
       5. Hücrelerin içerisindeki tek moleküllerin incelenmesi. Yeni görüntüleme sistemleri, bilim adamlarının tek bir protein molekülünün hücre ve hücre zarları içindeki hareketlerini gözleme imkanlarını artırdı.
       6. Gamma ışınları ile ilgili bulgular ve yeni teoremler. Evrendeki en güçlü enerji oluşumlarından biri olan Gama ışını patlamalarının büyük yıldızların patlamalarıyla oluşan süper novalarla ilişkili olduğu doğrulandı. Bilim adamları, bir süpernova patlamasının bir parlak gama ışını patlamasıyla ilişkisini tespit ettiler.
       7. Kök hücreler üzerinde yapılan araştırmalar ve kısırlık tedavisi. Bir farenin embriyonik kök hücresinin ya sperm ya da yumurta hücresine dönüşmeye sevk edilebileceğinin keşfedilmesi. Bu keşif kısırlık sorununun bazı türlerinin anlaşılmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Bu buluş diğer taraftan, insanın embriyonik kök hücrelerinin de gelecekte kopyalama ve klonlama gibi çalışmalarda kullanılmak üzere insan yumurtası kaynağı işlevi görmesi ihtimalini doğurdu ve kök hücre çalışmaları ve kopyalamayı sorgulayan etik tartışmaları başlattı.
       8. Bazı ‘high-tech’ cihazların ışığı ve diğer elektromanyetik radyasyonu “yanlış” yöne yansıttığı tespit edildi.
       9. Erkek kromozomu Y’nin aslında bir ikizi olduğu bulundu. İnsan kromozomlarının en küçüğü ve erkek cinsini belirleyen Y kromozomunun, kopya gerektiğinde kullanılabilecek genleri yeniden ürettiği ortaya çıktı. Bunu diğer kromozomlar yapamıyor.
       10. İlerlemiş kolon kanseri olmuş hastanın yaşamını uzatan tedavi; Antiangiogenesis denen bir ilaç, tümörlerin kanserin büyümesini beslemek için gerekli olan kan taşıyıcıları üretmesini engelliyor. Tümorün yayılmasını yavaşlatan ilaç, kolon kanseri hastalarının yaşam süresini uzatabiliyor. Antiangiogenesis ilacının 60 kadar değişik çeşidi şimdi kliniklerde deneniyor.

 
 
 

 


Eğitim - Firmalar - Yapı malzemeleri - Uygulamalar - Mimarlık Mühendislik - Konulara göre indeks - Mevzuat - Mesleki Kuruluşlar - Dünyadan Linkler - Fuarlar - Proje Yönetimi - Yapılar - Ünlü Mühendisler - Diğer